No poo v kostce

01. 05. 2019, 17:27

Ráda bych se s vámi podělila o své praktické zkušenosti s metodou no poo neboli péčí o vlasy bez šamponu, tedy pouze za pomoci přírodních prostředků. Pokud se s touto metodou teprve seznamujete, možná zde najdete odpovědi na často kladené otázky začátečníků.  

Pár slov na úvod 

Já osobně jsem se o existenci metody zvané no poo dozvěděla v dubnu 2015, a to poněkud zvláštním způsobem.  Ve skupince věnované pečení z kvásku tehdy jedna členka místo upečeného bochníku zveřejnila svou fotku s kváskem na hlavě a doplnila informací, že kvásek lze kromě pečení použít i na umytí vlasů. Následně se samozřejmě strhla vášnivá diskuze pekařek, pohoršených takovýmto znesvěcením kvásku.  I mně zprvu představa mytí vlasů kváskem přišla absurdní, ale brzo jsem zjistila, že se nejedná o žádnou recesi. Na FB jsem objevila skupinu No poo (no shampoo) CZ-SK, která se stala mým prvotním a hlavním zdrojem informací o této metodě. 

Do no poo jsem se vrhla hned a s nadšením. Pročetla jsem si dostupné informace ve zmíněné skupině  (ovšem tenkrát jich bylo poskrovnu), a začala jsem s experimenty. První na řadě byl samozřejmě žitný kvásek, který jsem díky pečení měla doma po ruce. Hned první umytí mě přesvědčilo, že to opravdu funguje, jelikož vlasy byly nejen umyté, ale i krásně nadýchané, lesklé a příjemné na dotek. Tak začalo mé no poo období, které trvá dodnes. 

Začínáme 

Jak začít?  Je to jednodušší než by se mohlo zdát. Nejdřív se rozlučte se svým šamponem a kondicionerem,  protože už je nebudete potřebovat.  Běžné šampony a kondicionery obsahují látky škodlivé lidskému zdraví, tedy různé silikony, sulfáty a parabeny, které se vlivem používání těchto přípravků usazují na vlasech, a proto je třeba pro začátek tyto nežádoucí látky z vlasů odstranit. Při běžném způsobu mytí to může trvat i několik týdnů, existuje však způsob, jak tuto vlasovou očistu provést radikálním způsobem. Jedná se o umytí vlasů roztokem jedlé sody, při kterém vlasy velmi rychle zbavíte nánosu chemikálií. Mytí sodou má však bohužel i negativní stránku, jelikož tím své vlasy zároveň oslabíte a vysušíte, proto její použití předem dobře zvažte. Postup je následující: 4 polévkové lžíce sody rozmíchejte v litru teplé vody a přelijte do plastové lahve. Nad vanou si namočte vlasy a nejprve je “předmyjte” jen vodou, pořádně rukama prodrbejte pokožku hlavy a splachujte teplou vodou ze sprchy. Potom lijte po částech připravený roztok na vlasy za stálého drbání, dokud nespotřebujete všechen připravený roztok. Podle vody stékající z vlasů poznáte, zda už jsou vlasy čisté. Pak vlasy dobře vypláchněte čistou vodou. Jelikož je soda velmi zásaditá, z důvodu vyrovnání pH vlasů je nutné na závěr použít kyselý oplach (podrobnosti ohledně oplachů najdete níže v samostatném odstavci). Já osobně sodu na vlasy nedoporučuji, protože je vůči vlasům nešetrná, avšak budete-li ji přesto chtít vyzkoušet, postupujte opatrně a neopakujte tento postup víckrát než jednou. 

Po přechodu na no poo vás zpočátku může překvapit, že se vaše vlasy začnou najednou chovat jinak. Ty dříve uhlazené se začnou vlnit, máte pocit, že jsou na omak hrubší, že vám při mytí padají víc než dříve nebo že prostě nevypadají tak ideálně jak jste si představovala.  Je to tím, že si vlasy musí zvyknout na nový způsob mytí a na život bez chemie, ale nelekejte se, toto přechodné období, které může trvat pár dní i několik týdnů, dříve nebo později skončí a pak už to bude jenom lepší. 

Mytí vlasů 

Co používat na mytí vlasů? Mycích prostředků je celá řada a výhodou je, že většinu z nich najdete doma ve spíži nebo v lednici. Kromě již zmíněného kvásku je možno mýt vlasy moukou (nejlépe žitnou chlebovou, ale lze použít třeba i pohankovou, rýžovou nebo lněnou). Hlavně prosím NE pšeničnou (ani špaldu) a také pozor na mouku celozrnnou, ta musí být jemně mletá, jinak se ty slupky z vlasů těžko dostávají... Postup je jednoduchý, v misce rozmíchejte ve vlažné vodě asi dvě polévkové lžíce mouky tak, aby vznikla řidší kašička. Vlasy doporučuji nejprve namočit teplou vodou (já myji nad vanou, ale někdo upřednostňuje mytí ve sprše), řádně je promyjte samotnou vodou a až poté naneste kašičku rovnoměrně po celé hlavě a důkladně vydrbejte celou hlavu. Mouka s vodou je krásně hladká a kluzká, takže se dobře aplikuje i smývá, důležité je splachovat tak dlouho, až poteče z vlasů čistá voda.  (Ucpání odpadu se opravdu bát nemusíte, ty dvě lžíce mouky se v následně použitých litrech vody bez problémů ztratí. Kdo by měl přece jen obavy, může samozřejmě čas od času preventivně nasypat do výlevky sáček jedlé sody, zalít hrnkem octa a po chvíli prolít konvicí horké vody). Po umytí nezapomeňte na oplach vlasů, podrobnosti najdete níže v samostatném odstavci věnovaném oplachům. Žitná mouka vlasy myje velmi dobře, ale zároveň je dost vysušuje, což sice uvítají majitelky mastnějších vlasů, ostatním však tato metoda může po čase přestat vyhovovat. Pro tyto případy doporučuji obstarat si žitný kvásek (pozor, neplést si ho s kvasnicemi čili droždím, jedná se o pekařský kvásek z žitné mouky). Výhoda kvásku oproti mouce je, že kvásek má kyselejší pH, tolik nevysušuje vlasy, lépe se nanáší i smývá a vlasy jsou po něm krásně hebké, lesklé a vyživené. Nevýhodou pak je nutnost se o kvásek starat a krmit jej, což není úplně jednoduché a je třeba si o tom něco nastudovat, nejlépe na stránkách zaměřených na pečení z kvásku. 

Další osvědčený mycí prostředek z domácích zdrojů je vajíčko. K mytí můžete použít vajíčko celé nebo jen samotný žloutek. Jelikož bílek nemá mycí schopnost a vlasy spíše vysušuje, je lepší ho oddělit a použít třeba na obličejovou masku, nebo ho zpracovat v kuchyni. Tím pádem je jasné, že mycí schopnost vajíčka zajišťuje žloutek. Na normální mytí stačí žloutek jeden, ale díky vynikající odmašťovací schopnosti se žloutky používají i na smývání olejových zábalů, které se jinak z vlasů odstraňují dost obtížně. V tom případě je potřeba žloutků víc, podle délky a hustoty vlasů tři až pět. Doporučuji používat metodu postupného mytí: žloutek rozmíchejte v plastové lahvi do čtvrt až půl litru vlažné vody, nejprve si pod sprchou předmyjte vlasy jen vodou, pak nalijte část mycí směsi na pokožku hlavy, důkladně prodrbejte, nalijte na hlavu další část směsi a opět řádně vydrbejte celou hlavu. Takto postupujte ještě několikrát a přitom průběžně do lahve přilévejte vodu, takže mycí směs bude stále řidší.  Pokračujte v důkladném drbání a mytí hlavy, dokud nevypotřebujete veškerou směs z lahve. V tomto okamžiku už by vám měl žloutek hezky pěnit, což je znamení, že váš postup byl správný a vlasy už jsou čisté (platí pouze v případě použití samotného žloutku, pokud použijete celé vejce nebo přidáte cokoliv dalšího, už vám směs pěnit nebude). Na závěr vlasy důkladně vypláchněte a nakonec opět použijte oplach. A nemusíte mít strach, opravdu se vám vajíčko ve vlasech nesrazí, ani když použijete teplou vodu. 

Žloutky a mouku můžete samozřejmě použít i dohromady, případně si vytvořte vlastní mycí směs s přidáním dalších ingrediencí jako jsou med, droždí, citron nebo káva. V tomto směru můžete experimentovat a najít si tak pro sebe tu nejvhodnější mycí kombinaci. 

Vlasy lze mýt i marockým jílem (ghassoul). Jíl určitě nebude vyhovovat každému, je vhodný hlavně na mastnější vlasy, jelikož vysušuje.  Pokud máte odbarvené vlasy, jíl raději nepoužívejte, protože by vám vlasy ještě více vysušil a mohly by elektrizovat. Jíl nekombinujte s moukou ani žloutky, každé myje na jiném principu. Použití je jednoduché: 3 polévkové lžíce jílu smíchejte s vodou tak, aby vznikla kašička, do které můžete přidat pár kapek kvalitního oleje (například arganový, ricinový nebo třeba olivový). Tuto směs naneste pouze ke kořínkům vlasů, nikoliv do délek, nechte pár minut působit a opláchněte. Druhou doporučovanou možností je rozmíchat jednu čajovou lžičku jílu ve dvou deci vody, čímž vznikne tekutá směs, kterou vlasy umyjete. Při tomto způsobu by neměly být vlasy tolik vysušené a také by neměly elektrizovat. Jelikož jíl je stejně jako soda zásaditý, na závěr mytí je třeba použít kyselý oplach kvůli vyrovnání pH. 

Dalším přírodním prostředkem na mytí vlasů je odvar z mydlice. Mydlice je poměrně rozšířená bylina, takže je možné nasbírat si ji vlastnoručně, ale jednodušší je zakoupit si ji v bylinkářství sušenou. Používá se nať i kořen, přičemž kořen je účinnější. Do půl litru vody dejte vařit asi 5 polévkových lžic mydlice (kořen se vaří 20 minut, nati stačí 10 minut).  Nechte louhovat do druhého dne, pak sceďte a odvar použijte jako mycí směs. Jelikož obsah saponinů v mydlici není příliš vysoký, mycí sílu odvaru můžete zvýšit přidáním hrsti pšeničných otrub nebo lžičky reethy. 

Nakonec jsem si nechala metodu, která mně osobně po vyzkoušení výše uvedených způsobů vyhovuje nejvíc. Je to reetha neboli prášek z mýdlových ořechů, nebo shikakai. Používám je jednoduše tak, že polévkovou lžíci prášku rozmíchám v hrnku s horkou vodou, poté přeliju do plastové lahve a doplním asi půllitrem teplé vody. Stejně jako u mytí žloutkem používám výše popsanou metodu postupného mytí, kdy na konci mycího procesu by reetha měla krásně pěnit, což je opět známka správně umytých vlasů. Možná se vám to stejně jako mně nepovede hned napoprvé, je potřeba to zkoušet víckrát a vychytat ten správný postup. Nezapomeňte na důkladné vypláchnutí vlasů a na závěr samozřejmě oplach. Reetha je na vlasy opravdu vynikající a perfektně je umyje, dejte však pozor, ať se vám při mytí nedostane do očí. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že to není nic příjemného, dost to bolí a oči pak ještě dlouho pálí. 

Podobnou alternativou pro mytí vlasů je novinka poslední doby, směs ajurvédských bylinek. Ta obsahuje směs bylin Amla, Reetha, Shikakai, Brahmi, Bhingraj, Aloe Vera, Jatamansi, Neem, Meth, Kapur Kachri. Jejich kombinací dosáhnete jak perfektního umytí vlasů, tak i následné regenerace, ochrany a podpory růstu vlasů.

Oplachy 

Nyní se dostáváme ke slibovaným oplachům. Jak už jsem uvedla, pro udržení vyrovnaného pH vlasů je nutné po zásaditém mycím prostředku, jako je soda a jíl, použít kyselý oplach. Ten si vyrobíte tak, že šťávu z 1 citronu nebo 2-3 polévkové lžíce jablečného octa naředíte asi půllitrem vlažné vody a touto směsí umyté vlasy opláchnete.  Na závěr vlasy spláchněte čistou vodou. Jablečný ocet si buďto můžete koupit, nebo si ho vyrobit doma. Recept je poměrně jednoduchý: Do velké sklenice od okurek nahrubo nastrouhejte asi šest velkých důkladně omytých jablek (nejlépe v bio kvalitě) včetně slupek i jádřinců. Upěchujte a zalijte studenou vodou tak, aby voda sahala asi 5 cm nad jablka. Vršek překryjte utěrkou a sklenici uložte na týden na teplé místo.  Každý den ráno a večer obsah sklenice promíchejte vařečkou, po týdnu obsah sklenice přeceďte přes sítko, tekutinu nalijte zpět do sklenice a vršek zakryjte. Uložte znovu na teplé místo a nechte odstát další tři týdny. Hotový jablečný ocet znovu přeceďte, nejlépe přes plátno, a nalijte do menších lahviček, které dobře uzavřete. Doporučuje se uchovávat v ledničce, mně však vydržel bez úhony přes dva roky pouze ve spíži. 

Citron a ocet ale nejsou to jediné, z čeho lze kyselý oplach vytvořit. Já s oblibou používám výluh z ibišku, který podporuje růst vlasů, usnadňuje rozčesávání, omezuje lupy a vypadávání vlasů a zvýrazňuje červené odstíny vlasů (pozor, jde o ibišek súdánský neboli karkade, nikoliv ten, co máte doma v květináči nebo na zahradě). Oplach z ibišku nechte chvíli působit na vlasech a pak raději opláchněte čistou vodou, jinak by vám mohl vlasy vysušit. Jako kyselý oplach funguje i černá káva, kterou uvaříte běžným způsobem a po vychladnutí přelijete přes vlasy. Může být rozpustná i překapávaná, v případě turecké kávy ji po vylouhování slijte a použijte bez lógru.  

Oplachy je vhodné používat po každém mytí vlasů, jelikož plní funkci kondicioneru. Pokud myjete moukou, žloutky nebo reethou, kyselý oplach není úplně nutný, ale pokud vám vyhovuje, samozřejmě ho používat můžete, protože zejména jablečný ocet vlasům nesmírně prospívá. Kromě něj lze při péči o vlasy s úspěchem používat i oplachy bylinné. Na jaře si určitě nasbírejte mladé kopřivy, které obsahují spoustu prospěšných látek, omezují padání vlasů a tvorbu lupů, stimulují vlasovou pokožku a vlasy jsou po nich lesklé, pružné a pevné, což poznáte již po pár použití. Výluh z kopřiv zvýrazňuje tmavé odstíny vlasů.  Dvě hrsti kopřiv zalijte půllitrem studené vody a nechte louhovat přes noc, případně druhou možností je spařit kopřivy horkou vodou, nechat louhovat asi půl hodiny a použít rovnou. Nejvíce účinných látek mají první jarní kopřivy (přibližně do května), proto je dobré si je v tomto období natrhat a nasušit do zásoby pro průběžné používání po zbytek roku. Pro snadné rozčesávání a hydrataci používám výluh z květů černého bezu, který je vhodný pro suché a poškozené vlasy. Hrst květů stačí opět zalít horkou vodou a nechat louhovat do zchladnutí, stejně jako lipový květ, který dodává vlasům pružnost a lesk a navíc i krásnou vůni. Vše zmíněné si trhám a suším sama, v zimě pak kromě oplachů využívám tyto bylinky i na čaje proti nachlazení.  V oblasti oplachů můžete experimentovat s dalšími vonnými bylinkami a vytvářet si vlastní oplachové směsi podle typu vašich vlasů a požadovaného účinku. Na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání můžete použít rozmarýnlevanduli nebo lopuch, pro mastné vlasy mátu, tymián a meduňku, pro suché vlasy a na zvýraznění tmavých tónů použijte šalvěj , pro podporu růstu vlasů a na zvýraznění blond odstínů heřmánek. Abyste bylinný oplach lépe využily, doporučuji nalít jej nejprve do větší mísy nebo hrnce, kam se vám vejde hlava. Vlasy nejprve máčejte od konců k hlavě, nechte pár minut působit, pak přebytečnou vodu z vlasů vymačkejte zpět do mísy a přelijte vlasy oplachem shora. 

Můj tip: smíchám kopřivu, květ černého bezu, lípy, rozmarýnu a ibišku (od každého hrst), zaliju 3 litry horké vody (nevařím) a nechám louhovat do druhého dne. Následně scedím, přeliju do půllitrových plastových lahví a dám do mrazáku. Mám tak zásobu, kterou postupně odebírám na oplachy, a nemusím před každým mytím vyrábět extra výluh.  

V období vysoké vzdušné vlhkosti je vhodné po umytí používat odvar z kořene proskurníku lékařského (někdy nesprávně nazývaného ibišek), který se svými účinky nejvíce přibližuje kondicioneru. Je vhodný hlavně na suché vlasy, podporuje jejich růst, vlasy jsou po něm krásně lesklé, uhlazené, hydratované a snadno se rozčesávají. Příprava je ovšem poněkud delší, takže doporučuji stejně jako u výše zmíněných bylinných výluhů vyrobit si najednou větší množství a v menších lahvičkách uchovávat v mrazáku. Postup je následující: Do půl litru studené vody dejte 4 lžíce sušeného proskurníku, při větším množství vody přidejte byliny v odpovídajícím poměru. Směs přiveďte k varu a na mírném ohni (bez pokličky) vařte asi 20 minut. Pak odstavte a nechte louhovat do druhého dne (alespoň 12 hodin). Při správném postupu by vám druhý den měla vzniknout tekutina vazké a kluzké konzistence, kterou přeceďte a za pomoci utěrky všechen gel z kořenů důkladně vymačkejte. Výslednou tekutinu používejte jako takzvaný bezoplachový kondicioner, kdy přibližně čtvrt litru vzniklého odvaru naneste na umyté vlasy, ze kterých předtím ručníkem vysušíte přebytečnou vodu. Aplikujte po celé délce vlasů a následně již neoplachujte. Pokud jste zvyklá po umytí dávat do konečků vlasů olej, v případě tohoto oplachu aplikujte olej ještě před nanesením proskurníku. Při použití klasických bylinkových oplachů se dává olej až na závěr. 

Zábaly 

Kromě mytí a oplachů nezapomínejte na zábaly, které napomáhají při regeneraci a výživě vašich vlasů. Zábaly je vhodné aplikovat jednou týdně, nanášejte je vždy na vlhké vlasy, poté zabalte (já používám koupací čepici a přes ni ještě pletenou čapku) a nechte působit minimálně půl hodiny. Suroviny potřebné na zábaly opět najdete doma v kuchyni. Jako základ použijte lžíci medu a lžíci oleje, k nim pak můžete přidat například žloutek, banán, avokádo nebo mango (vše rozmixujte na kašičku), další možností je s medem smíchaný bílý jogurt nebo tvaroh, případně zábal z majonézy. 

 Máte-li suché vlasy, doporučuji používat olejové zábaly, pro které jsou velmi vhodné kokosový nebo avokádový olej, ale můžete použít klidně i kvalitní olivový z kuchyně. Nezapomeňte olej nanášet na mokré vlasy, dobu působení pak můžete podle možností prodloužit na několik hodin, případně i přes noc. Poté je nutno olej z vlasů důkladně vymýt, nejlépe za pomoci žloutků (viz výše popsaná metoda postupného mytí), ale dobře to zvládne i kvásek nebo mouka s reethou, a na závěr nezapomeňte na oplach z vašich oblíbených bylinek, ke kterým můžete přidat trochu jablečného octa.  

Na pečující vlasové masky můžete rovněž použít indické prášky, které se mi v péči o vlasy velmi osvědčily. Kromě již zmíněné reethy používám shikakai, amlu bhringraj, brahmi, neem a cassii. Do misky dám od každého prášku jednu polévkovou lžíci, cassie může být víc, zaleju vodou teplou asi 50 stupňů a promíchám tak, aby vznikla hustší kaše. Tu nechám asi 30 minut odstát a pak nanesu rovnoměrně na všechny vlasy. Pod igelitem nechám působit půl hodiny až hodinu (podle toho kolik mám času), pak důkladně spláchnu. Vlasy jsou potom krásně vyživené a nadýchané. Amlu můžete použít i samotnou po mytí jako kondicioner (opět ve formě kašičky, kterou je třeba nechat působit aspoň 10 minut), neem pomáhá proti lupům, cassia (někdy nazývaná bezbarvá henna) se také používá samostatně jako regenerační zábal. Pokud máte odbarvené blond vlasy, přistupujte k indickým práškům opatrně, některé vám mohou vlasy ztmavit, hlavně amla a shikakai. 

Závěrem 

Když jsem s no poo začínala, měla jsem vlasy sice dlouhé a husté, ale zničené a vysušené letitým barvením chemickými barvami. S přechodem na no poo jsem zároveň přirozeně přešla na barvení hennou, zničené vlasy postupně od konců odstřihovala a po dvou letech je pak vzala úplně nakrátko. Teď už mi vlasy opět narostly, tentokrát již zdravé, pevné a pružné (také mám pocit, že rostou rychleji). Myju je jednou týdně indickými bylinkami nebo žloutkem, zhruba jednou měsíčně barvím hennou, občas aplikuji pečující masku. Pro zvýraznění barvy přidávám do henny prášek ze sušeného ibišku, který rovněž pomáhá proti šedivění a vypadávání vlasů. Jako závěrečnou tečku po každém mytí vetřu do vlhkých konečků pár kapek arganového oleje, který vlasům dodává lesk a hedvábnou jemnost. A pokud chcete svým vlasům i své pokožce věnovat péči i během spánku, doporučuji pořídit si hedvábný povlak na polštář a na denní nošení hedvábnou gumičku zvanou scrunchie, případně čelenku.

Pro ilustraci přikládám fotografie mých vlasů v rozmezí let 2015-2019. 

Aktualizace: přidávám foto z ledna 2020 a z dubna 2021

leden 2020

Viditelná změna v kvalitě mých vlasů inspirovala i moji dceru, která má sice krásné husté vlasy, ale díky experimentům s neustálým barvením a odbarvováním si je během pár let dokázala spolehlivě vysušit a zničit. V květnu 2018 dospěla k poznání, že barev bylo dost a přešla na no poo, zprvusamozřejmě s nedůvěrou (“bez kondicioneru to nerozčešu”),  záhyvšak poznala, že šampon ani kondicioner k životu opravdu není třeba. Střídá žloutky a reethu spolu s bylinkovými oplachy a myslím, že výsledky už jsou znát, jak se můžete přesvědčit na poslední fotografii.  

Pokud jste dočetla až sem, děkuji za pozornost a doufám, že vám tento článek pomůže při zvládání nástrah no poo. Přeji hodně úspěchů a krásné zdravé vlasy.

 

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.
váš email:
jméno:
text:
X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat.

Rozumím