Hedvábí je materiál s dlouhou historií. Ve svých počátcích bylo vyhrazeno pouze čínskému císařskému dvoru, později se z něj stalo vzácné, exotické zboží, které si mohli dovolit jen ti nejbohatší. Dnes je pravé hedvábí již cenově dostupnější a proto si jeho jedinečné vlastnosti můžete dopřát i vy. Všechny výrobky na těchto stránkách jsou ušity ze 100% přírodního (morušového) hedvábí gramáže 19 momme (81 g) v nejvyšší možné kvalitě 6A. Saténová vazba zaručuje, že látka je hladká a velmi příjemná na dotek, což oceníte hlavně u povlaků, ale také u gumiček a čelenek, které z vlasů nekloužou a bez problémů drží účes v požadované podobě. Účinky hedvábí jsou krásně shrnuty na stránkách našeho dodavatele hedvábí, z nichž si dovolím citovat:
Za popularitou hedvábných polštářů stojí jejich působení na pokožku a vlasy. Zkušenosti uživatelek, které večer pravidelně uléhají na hebké hedvábí, jsou veskrze pozitivní. Mezi hlaďoučkým povrchem hedvábného povlaku a pletí nevzniká tření, pokožka se nemá o co „zachytit“ a je proto menší pravděpodobnost, že se probudíte s vráskami. Protože je hedvábí hygienické – je prodyšné a nepodporuje množení bakterií a plísní –, doporučuje se i pro pleť, která trpí ekzémy nebo akné. Zázračné vyléčení samozřejmě očekávat nemůžete, ale hedvábný polštář svou hladkostí nedráždí už tak podrážděnou pokožku, dokonce ji dokáže mírně zklidnit svým chladivým působením. Hedvábí také díky hladkému povrchu „nevysává“ z pleti ani kosmetické přípravky, ani její přirozený ochranný film, přípravky proto mohou lépe působit a ráno se neprobudíte se suchou kůží.
Hladký povrch hedvábného povlečení na polštář prospívá i vlasům. Všichni to známe z reklam na kondicionéry: vlas má na povrchu mikroskopické šupinky, které by měly být v ideálním případě uzavřené, protože potom jsou vlasy uhlazené a lesklé. Šupinky lze uhladit nejen správným kondicionérem, ale také mechanicky, například kartáčováním – nebo spaním na hladkém polštáři. Jestliže se ráno budíte s rozčepýřenými, vysušenými vlasy, zkuste vyměnit stávající povlak na polštář za hedvábný. Vyhněte se ale polyesterovému saténu, ten vlasům odebírá vlhkost a předává jim statický náboj.
Hedvábí je jednoduše příjemné – když si shrneme všechny uvedené vlastnosti, tedy že je hebké, nedráždivé, neškrábe a nevysušuje, je jasné, že se na něm dobře spí, i když zrovna nepotřebujete jeho kosmetické účinky. A když se vám dobře spí, vyspíte se mnohem lépe a ráno se probudíte odpočatí.
To je otázka, která trápí mnohé z vás, zda hedvábí, z něhož jsou ušity naše povlaky, je opravdu to "pravé", tedy přírodní, tzv. morušové hedvábí. Odpověď je celkem snadná, poznat pravé hedvábí není tak těžké. Mnohdy stačí první pohled. Hedvábí má typický měkký lesk, který lze jen velmi těžko napodobit. Na omak je měkké a příjemné na dotek, je také lehčí než napodobeniny z viskózy nebo polyesteru. A pokud si stále nebudete jisti, zaručeně vám odpoví zkouška ohněm. Stačí malý kousek látky, mnohdy jen vlákno, a zápalky nebo zapalovač. Pravé hedvábí hoří špatně, při vložení do plamene se sice rozhoří, ale jakmile ho vytáhnete, zhasne. Spálené vlákno je černé a na konci zůstane černá kulička, kterou však lze snadno prsty rozmáčknout na prach. Při hoření hedvábí páchne jako hořící vlasy. Naopak umělá imitace hedvábí, která je vyrobena z polyesteru nebo nylonu, se už při přiblížení k plameni taví. Hoří mnohem lépe a po dohoření také zůstává černá kulička, je však tvrdá a nejde mezi prsty rozdrtit. Zápach je celkem silný, ale připomíná spíše spálenou gumu. V případě zájmu vám můžeme k objednanému povlaku přiložit malý vzorek látky pro provedení tohoto testu. Objednávat můžete zde: